/S.S.S.

S.S.S.

Hint Kınası Nedir?

Hint Kınası Nedir?

Tarihi antik devirlere kadar uzanan kına, eski Mısır, eski Yunan, Roma ve Ortaçağ’da boya ve ilaç olarak kullanılmıştır. 5000 yıl önce Mısırlılar tarafından ölüleri mumyalamadan önce ellerine ve ayaklarına uygulandığı keşfedilmiş, onları yeniden doğuşa kadar koruyup, yol gösterdiğine inandıkları söylenmiştir.
Hinna, Amazon Yağmur Ormanlarının doğal bir ağacıdır. Kınanın elde edilmesinde kullanılır. Kına ağacının anayurdu Hindistan olup Pakistan, Arabistan ve Akdeniz ikliminde de yetiştirilir. Ayrık dallı ve geniş yapraklı bu ağacın kurutulmuş yapraklarından kına elde edilir. Bu madde sıtmanın tedavisi ve sıtmadan korunmada da özellikle kullanılan bir ateş düşürücüdür. İran kınası gibi farklı çeşitleri de mevcuttur.

Gerek Avrupa’da, gerekse İslam dünyasında çok bilinen bu madde, Hindistan’daki Müslümanlar arasında da kullanılmıştır. Kökeni Hindistan ve Arabistan’a da dayanan kınanın yaprakları kurutulup, öğütülerek toz haline getirilir. Toz kına su ile karıştırılarak bulamaç haline dönüştürülür ve bu şekilde kullanılır.

Bulamaç halindeki kına boyama özelliğine sahiptir ve boyanan maddelere az yada çok kızıl bir renk vermektedir. Boyanacak yere uygulama işlemine, ülkemizde kına yakmak adı verilir.

Tarih öncesi kınanın sadece boya maddesi olarak değil, veba hastalığına karşı da kullanıldığı biliniyor. 15. ve 19. yüzyıllar arasında; balgam, baş ağrısı, nezle, göz ağrısı, çocuklarda çiçeğe karşı ve de ateşli hastalıklarda kullanılan kına, bazı saray ve attariye defterlerinde baş köşeyi işgal etmiştir.

Saça yakıldığı zaman saçı güçlendirmekte ve saç diplerini canlandırmaktadır. Bazı deri hastalıklarında derinin direncini arttırıcı etkisi vardır ve bazı mantar hastalıklarının üremesini durdurduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca ishale iyi geldiği ve bağırsak kurtlarını düşürücü özellikleri bulunduğu da bilinmektedir.

Kına Hindistan ve Pakistanlı kadınlar için ise ayrı bir öneme sahiptir. Batılı gençlerin dövme merakları, Hindî kadınların birbirinden hoş kına motiflerinden esinlenmiştir. Hint ve Pakistan kızları özellikle düğünlerde, adeta birer sanat eserini andıran motiflerle el, kol ve ayaklarını süslerler. Ve düğünün ardından, işlenen kına silinene dek gelin suya sabuna dokunmaz. Yani ev işlerinden uzak durur.

Hint Kınasının Kalıcılığı Ne Kadar?

Hint Kınasının Kalıcılığı Ne Kadar?

Hint kınası (Mehndi) hakkında, halk arasında 1-2 ay kalıcılığı olduğu yönünde genel bir yanılgı mevcuttur. Hint kınaları ile yapılan dövmeler özel gün ve geceler için süsleme amaçlı olup, minimum 7 maksimum 10 gün arasında kalıcılık göstermektedir. Ürün kalıcılığı uygulanan bölge ve su ile temas ile doğru orantılıdır. Kimi zaman markadan markaya da farklılık gösterebilir. Dubai ve Arap kökenli kınaların kalıcılığı, Hindistan menşeli ürünlere göre daha kısadır. Hindistanlı Mehndi sanatçıları kalıcılığı artırmak için, Kına Yağı (Mehndi Oil) adı verilen, bir bitkisel karışım kullanırlar. Ancak ülkemizde henüz bu ürün bulunmadığından, herhangi bir bitkisel yağ kullanarak da kalıcılığı bir kademe artırmanız mümkündür.

Hint Kınası ile Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

Hint Kınası ile Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

Hint Kınası ile geçici dövme yapmak için hazır kına şablonlarından yararlanabilirsiniz. Kına Şablonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Beyaz Kına Nedir?

Beyaz Kına Nedir?

Beyaz Kına, diğer hint kınaları gibi kalıcı değildir. Genel olarak özel günlerde (Düğün, Kına Gecesi vb.) 1-2 saatlik olarak kullanılır. Hint kınası severlerin birçoğu beyaz kınanın kalıcı olduğunu düşünmekte olup satın almaktadır. Her ne kadar Beyaz Kınanın şifalı olduğu hakkında yazılar mevcut olsa da geçici dövme olarak kullanımında kalıcılığı hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Hint Kınası Alerji Yapar mı?

Hint Kınası Alerji Yapar mı?

Bilindiği gibi geçici dövme sanatında kullanılmak üzere hazırlanmış koni kınalar, çeşitli kimyasal işlemlerden geçtiği için, saf kına statüsünden ayrılmış olur. Bu sebeple aşırı hassas ciltlerde çok ciddi olmamakla birlikte (kızarıklık şeklinde) basit reaksiyonlar gösterebilir. Çin menşeli ürünler bu konuda güvenilmezdir. Hindistan’ın en prestijli markası Belmera helal sertifikalı bir üründür ve klinik olarak test edilmiştir. Ülkemize patentli olarak ithal ettiğimiz kınalarımız, sağlık bakanlığı bildirimli olup, kullanıcılarımızda şuana dek herhangi bir alerjik reaksiyon görülmemiştir.

Hint Kınası Abdeste Engel Olur mu?

Hint Kınası Abdeste Engel Olur mu?

Hint kınasının su geçirmediği ve abdeste engel olup olmadığı şeklinde sıkça sorular almaktayız. Bu konuda Kur’an ve sünnette herhangi bir olumsuz ifade yer almamakatadır. Aksine kadınlar açısından bu konuda teşvik vardır. Kına yakmak Hz. Peygamber’in sözle söylediği fakat kendisinin uygulamadığı sünnettir. El, ayak ve başa sürülen kınanın katı olan malzemesi temizlendikten sonra deri veya saçlarda bıraktığı renk suyun temasına engel olmadığından abdeste veya gusle engel olmaz. Bu nedenle müslümanlar tarafından renklendirici madde olarak ta tercih edilmektedir.

Nasıl Kullanacağım?
Nasıl Temin Edebilirim?

Nasıl Temin Edebilirim?

İnternet sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.